5 עובדות על עצמות ואיך לעצור בריחת סידן

שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin

בחיי היומיום העצמות נראות לנו כדבר מובן מאליו, אולם טמון בהן פלא גדול. העצמות מעניקות לנו תמיכה ואת האפשרות לתנועה, מלבד עוד תפקידים רבים וחשובים בגוף. בעצמות מיוצרים תאי הדם והן גם אחראיות על מאזן היונים בגוף, ובפרט על משק הסידן. הנה כמה עובדות שתלמדנה אתכן על בריאות העצם ואיך לעצור בריחת סידן.

206 עצמות בשלד אדם

זה מספר העצמות של אדם בוגר. תינוקות נולדים עם מעל 300 עצמות. בשנים הראשונות, חלקן מתאחות וחלקן מתפרקות למינרלים.

ממה מורכבת העצם?

העצם מורכבת משתי סוגי רקמות. רקמת עצם צפופה ורקמת עצם ספוגית. רקמת העצם הצפופה נמצאת בעיקר בחלק החיצוני של העצם והיא בנויה במבנה של תעלות צפופות שבהן עוברים כלי דם. בחללים שבין התעלות נמצא חלבון קולגן המקנה לעצם את המבנה הקשה שלה. רקמת העצם הספוגית, מורכבת מאותם חומרים של העצם הצפופה אך בנוסף גם מורכבת מקוריות וחללים רבים המקנים לה מבנה ספוגי. המבנה הספוגי הוא קשיח, בניגוד לשמו, והוא מקנה לעצם את היציבות והנפח ללא תוספת משמעותית במסה.

עצם היא רקמה חיה

תהליכי בנייה ופירוק עצם מתרחשים כל הזמן. תאים בוני עצם (אוסטאובלסטיים) ותאים מפרקי עצם (אוסטאוקלאסטים) קיימים כל העת לאורך כל ימי חיינו באיזון משתנה. עד גיל 30 תהליך הבנייה עולה על תהליך הפירוק. מסביבות גיל זה מתחיל תהליך ההזדקנות  ותהליך הפירוק גובר על הבנייה.

עצמות הן המחסן הראשי לסידן

99% מהסידן בגוף מאוחסן בעצמות. הגוף לא מייצר סידן. אם חסר סידן, הגוף משתמש במאגרי הסידן בעצם.

אישה בגיל המעבר עלולה לאבד עד 2.5% ממסת העצם

בחישוב של 10 שנים מדובר ברבע מכמות מסת העצם. הנתון המצער הוא שאחת מכל שלוש נשים תחלה באוסטאופורוזיס – מחלת דלדול העצם.

כיצד ניתן למנוע ואף להקל במצב של אוסטאופורוזיס?

סידן קרבונט אמורפי הוכח כי נספג עד פי 4.6 יותר מסידן רגיל. לקוחות מעידים שצריכה על בסיס קבוע של תוסף סידן קרבונט אמורפי עצרה את ההידרדרות של מצב העצמות במקרים של אוסטאופורוזיס. בזכות המבנה האמורפי והננומטרי (קטן פי מיליון בנפח שלו מסידן גבישי) הסידן האמורפי נספג יותר טוב.

עם העלייה בגיל נוצרת סביבה חומצית. סידן קרבונט אמורפי, מנטרל את הסביבה החומצית ומווסת את ה-PH למצב בסיסי. בכך הוא עוצר ומאט את פעילותם של התאים מפרקי עצם. בפעולה זו של הסידן האמורפי ניתן להאט ואף לעצור בריחת סידן.

דילוג לתוכן