טיפול בקרוהן

טיפול בקרוהן והגעה למצב של הפוגה במחלה ניתן להשיג היום במגוון דרכים. זאת למרות שקרוהן הינה מחלת מעי דלקתית כרונית. במאמר הבא נסקור את תסמיני המחלה, הגורמים לה והתרופות הקיימות שיכולות לסייע בטיפול.

מהי מחלת קרוהן?

קרוהן (Crohn's disease), היא מחלת מעי דלקתית (בדומה לקוליטיס כיבית). המחלה נושאת את שמו של הרופא היהודי אמריקאי בריל ברנרד קרוהן, שתיאר אותה יחד עם עוד שני רופאים בבית החולים "מאונט סיני" בארצות הברית. קרוהן תרם רבות להבנה של מחלות במערכת העיכול.
קרוהן פוגעת בעיקר במעיים אך יכולה לפגוע ברקמות נוספות במערכת העיכול כמו הפה ועד פי הטבעת. הדלקת עלולה להופיע בעיקר במעי הדק ובעיקר במעי הדק הסופי (בניגוד לקוליטיס כיבית הפוגעת במעי הגס בלבד). לצערנו, למחלת קרוהן אין מרפא, אך קיימים היום מספר תרופות ותכשירים המאפשרים לחולים במחלה למזער הופעת תסמינים שונים ולשמור במידת האפשר על חיים נורמטיביים.

לקבלת ייעוץ מלאו את הפרטים:

  תסמינים של מחלת קרוהן

  תסמינים למחלת קרוהן

  התסמינים הנפוצים למחלת קרוהן הינם: כאבי בטן, שלשולים, לעיתים שלשולים דמיים, חום, איבוד משקל וחולשה. התסמינים יופיעו בהתאם לחומרת המחלה ובתקופות רגיעה יכולים אף לא להופיע בכלל במשך שבועות ושנים. בהתאם לרמת הדלקת שנוצרה, כך יחריפו או יפחתו תסמיני המחלה.

  גורמים למחלה

  הגורמים למחלת קרוהן אינם חד משמעיים. נכון להיום, מוסכם בקהילה המקצועית כי מחלת קרוהן הינה מחלה אוטואימונית. במקרה של קרוהן, מערכת החיסון למעשה יוצרת תגובת-יתר הגורמת להופעה של גורמים זרים (חיידקים ונגיפים) במערכת העיכול. תגובת היתר גורמת להפרשה מסיבית של חלבונים יוצרי דלקת, ובכך נגרם נזק לרקמת המעי.
  הסברה היא שגם גורמים גנטיים משפיעים על הופעת המחלה. במחקר שבוצע בקרב חולי קרוהן התגלה כי ל- 20% מהם יש קרוב משפחה שחולה אף הוא במחלה. לכן, מי שיש לו קרוב משפחה מדרגה ראשונה חולה קרוהן, סיכוייו לחלות גם כן הם עד פי 10-12 יותר מאשר אדם שאין בקרבתו חולה.
  במחקרים נוספים התגלה כי גורמים סביבתיים משפיעים גם כן. נמצא קשר בין המצב הסוציו-אקונומי לבין החולים. הסברה היא שחוסר חשיפה למיקרו-אורגניזמים או חשיפה מועטה אליהם בילדות, מעלה את הסיכוי להידבק. ישנה חשיבות רבה עבור מערכת הבקרה של מערכת החיסון לחשיפה למיקרו אורגניזמים (בשפה פשוטה: לכלוך. כך לדוגמא הורים לפעוטות דואגים לחשוף אותם ללכלוך כדי לייצר עבורם חשיפה למיקרו אורגניזמים).

  כיצד מאבחנים מחלת קרוהן

  תסמינים של מחלת קרוהן, מופיעים גם במצבים רפואיים נוספים, ולכן על מנת לאבחן בוודאות שמדובר בקרוהן יבוצעו מספר בדיקות.
  בדרך כלל יבוצעו שלוש הבדיקות הבאות:
  1. בדיקות דימות אנדוסקופיות: קולונוסקופיה או סיגמואידוסקופיה, בדיקת רנטגן, בדיקת CT, בדיקת MRI של הבטן, בדיקת וידאו קפסולה.
  2. בדיקת קלפרוטקטין בצואה: בדיקה שבה אפשר לקבל מידע על רמת הדלקת במעי.
  3. בדיקות מעבדה: בדיקות דם שבהן תתקבל תמונה על קיומם של זיהומים, רמת דלקת בדם, דימום פנימי, והאם קיימת בעיית ספיגה של ויטמינים חיוניים כמו ברזל ומינרלים נוספים.

  מבט פנימי במעי במחלת קרוהן
  איור 1

  בבדיקת קולונוסקופיה (כפי שמודגם באיור 1) יוכל הרופא לצפות בתסמינים פנימיים האופייניים למחלת קרוהן כמו דופן מעי מעובה בעקבות מצב דלקתי. ניתן יהיה לבדוק אם יש עירוב של פי הטבעת כמו הופעת פיסטולה, חתך או אבסס פרי-אנלי. ניתן יהיה לצפות בהופעה של אפטות או כיבים שפוגעים באזורים מסויימים, זאת בניגוד למחלת קוליטיס שבה ניתן יהיה לצפות בפגיעה המשכית. במהלך הבדיקה תילקחנה ביופסיות ממספר מוקדים.

  לקבלת ייעוץ מלאו את הפרטים:

   דרכי טיפול בקרוהן

   קיימות בשוק מספר תרופות לחולי קרוהן ובדרך כלל הרופא יתאים את התרופה המתאימה לכל חולה, על פי מצבו ורמת הדלקת במעי. לעיתים השפעת התרופה תגיע לאחר שבועות וחודשים מרגע תחילת הטיפול.

   תרופות לטיפול בקרוהן ורוליטיס

   1. תרופות אנטי דלקתיות מסוג ASA-5 – תרופות ממשפחה זו יותאמו למי שסובל מדלקת במעי הגס ברמה קלה-בינונית.
   שמות נפוצים: רפאסאל, פנטסה, אסקול
   תופעות לוואי: לתרופות אלו תופעות לווי מועטות, אך למרבה הפרדוקס חלק מתופעות הלוואי הן שלשולים וכאבי בטן.

   2. אנטיביוטיקה -במקרים מסוימים נטילת אנטיביוטיקה תפחית את כמות החיידקים ואף תשנה את הרכב החיידקים במעי, ועשויה למנוע היווצרות של אבצסים קטנים וזיהומים בחלל הבטן.
   שמות נפוצים: מטרונידזול, ציפרופלוקסצין.
   תפועות לוואי: יופיעו לעיתים רחוקות: כאב ראש, בחילה, הקאה, שלשול, כאב בטן, פריחה.

   3. סטרואידים. השימוש בסטרואידים כולל תופעות לוואי רבות ולכן יש לשקול שימוש ארוך טווח כשמדובר בטיפול במחלות מעי דלקתיות.
   שמות נפוצים: פרדניזון, הידרוקורטיזון, מתילפרדניזולון, בודזונייד
   תופעות לוואי: עלייה במשקל, שינויים בעור, שיעור יתר, בריחת סידן (אוסטאופורוזיס), עלייה בערכי לחץ הדם והסוכר, שינויים בראייה.

   4. תרופות מדכאות מערכת החיסון – אימונומודולטורים. תרופות אלו מדכאות את מערכת החיסון ומשפיעות על תפקודה. השפעתן מורגשת כ-10-12 שבועות מתחילת הטיפול והן יעילות בשמירה על רגיעה ומפחיתות שימוש בסטרואידים.
   שמות נפוצים: 6-מרקפטופורין ואזאטיופרין (פורינטול ואימורן/אזופי), מתוטרקסאט, ציקלוספורין A , סאנדימיון, נאורל (וטקרולימוס) פרוגרף.
   תופעות לוואי: דלקת הלבלב, חום, פריחה, בחילה והרגשה כללית רעה, כאב מפרקים, הפרעה בתפקודי הכבד, שינויים בספירת הדם ועוד.

   5. תרופות ביולוגיות – בשנים האחרונות נוספו תרופות ביולוגיות לטיפול בקרוהן וקוליטיס והן ניתנות בזריקה לווריד או מתחת לעור. מדובר בתרופות מתקדמות מבחינה טכנולוגית הפועלות בצורה ממוקדת, אולם הן מחלישות את מערכת החיסון ועל כן על הנוטלים אותן יש להיזהר מלהידבק במחלות או זיהומים.
   שמות נפוצים: אינפליקסימאב (רמיקייד), אדלימומאב (יומירה), אנטיביו (ודוליזומב)
   תופעות לוואי: היחלשות של מערכת החיסון. יתכנו תגובות לעירוי לתרופות שניתנות בעירוי: כאבי ראש, חום, צמרמורת, פריחה תחושת לחץ בחזה ומחנק (בשימוש באינפליקימאב-רמיקייד). יתכנו תופעות מקומיות באזור ההזרקה (לגבי אדלימומאב-יומירה), תופעות לוואי אפשריות אחרות הן התפתחות מחלות עור, החמרת מחלת לב ובעיות נוירולוגיות.

   6. פתרונות ברפואה משלימה והתאמות תזונה – דיקור, רפלקסולוגיה, נטורופתיה.

   לקבלת ייעוץ מלאו את הפרטים:

    פריצת הדרך של הסידן קרבונט אמורפי

    כמוסות סידן קרבונט אמורפי שמיוצר ומיוצב ב- pH נייטרלי (7.4), עם ציפוי אנטרי המיועד לשחרור מושהה ואיטי במעיים. למוצר זה שלושה יתרונות משמעותיים:
    1. וויסות pH אנטי דלקתי – מחסור בביקרבונט מוביל לדלקת כרונית שמחריפה וגורמת לנזק במעי. ביקרבונט מווסת את האזור המודלק של המעי וזמינות המינרלים משלימה את החוסר.
    2. מבנה כמוסות סידן קרבונט אמורפי – כמוסה בשחרור מושהה מסיעה את החומר הפעיל ישירות למעי. ההגעה הישירה של החומרים הפעילים לאזור המודלק מווסתים חומציות.
    3. כאב כרוני – דלקת כרונית ב- IBD גורמת לכאב – ייצור מוגבר של ביקרבונט מווסת חומציות באזור הדלקתי ובכך גורם להפחתת כאב.

    אמורפיקל השלימה סדרה של ניסויים פרה-קליניים וקליניים אשר הוכיחו זמינות גבוהה, בטיחות ויעילות של הסידן קרבונט האמורפי בהקשר של מחלות דלקתיות. ניתן לקרוא על-כך בהרחבה באתר החברה.
    לחברה 125 פטנטים, מתוכם 67 אושרו והיתר בתהליך.

     

    שיחרור מושה במעי של סידן קרבונט אמורפי

     

     

    למידע נוסף ורכישת pH גסטרילקס הקלק/י

     

    מקורות

    1. Krawczyk, C.M.; Holowka, T.; Sun, J.; Blagih, J.; Amiel, E.; DeBerardinis, R.J.; Cross, J.R.; Jung, E.; Thompson, C.B.; Jones, R.G.; et al. Toll-like receptor-induced changes in glycolytic metabolism regulate dendritic cell activation. Blood 2010, 115, 4742–4749. [CrossRef] [PubMed]
    2. Lardner, A. The effects of extracellular pH on immune function. J. Leukoc. Biol. 2001, 69, 522–530. Int. J. Mol. Sci. 2022, 23, 1419

    3. Roiniotis, J.; Dinh, H.; Masendycz, P.; Turner, A.; Elsegood, C.L.; Scholz, G.M.; Hamilton, J.A. Hypoxia prolongs monocyte/macrophage survival and enhanced glycolysis is associated with their maturation under aerobic conditions.J. Immunol. 2009, 182, 7974–7981. [CrossRef]

    4. Tannahill, G.M.; O’Neill, L.A. The emerging role of metabolic regulation in the functioning of Toll-like receptors and the NOD-like receptor Nlrp3. FEBS Lett. 2011, 585, 1568–1572. [CrossRef] [PubMed]

    5. Gunnerson KJ, Saul M, Kellum JA: Lactic versus nonlactic metabolic acidosis: outcomes in critically ill patients [abstract]. Crit Care 2003, Suppl 2:17.

     

    דילוג לתוכן