הנחיות החברה האנדוקרינית בנושא אוסטאופורוזיס

במסגרת מסיבת עיתונאים שנערכה בשנת 2019 בלואיזיאנה (ארה"ב), פירסמה החברה האנדוקרינית1 הנחיות חדשות בנוגע לטיפול במחלת האוסטאופורוזיס בקרב נשים שלאחר גיל המעבר. אחד הדגשים העיקריים שניתנו ע"י הוועדה היה בנוגע לחשיבות הערכת הסיכונים להיארעות שבר נוסף לאחר תום תקופת הטיפול. דגשים נוספים היו בנוגע לחשיבות צריכה מספקת של סידן ושל ויטמין D (שלמה גורם מחסור שלו תוכלו לקרוא כאן מידע נוסף).

ראש הוועדה האנדוקרינית, פרופסור רוזן: "כ-70% מהמטופלים באוסטאופורוזיס – נוטשים את הטיפול כבר
במהלך השנה הראשונה"

אחת מכל שתי נשים לאחר גיל המעבר עתידה לשבור עצם בשל אוסטאופורוזיס – דבר אשר יגביר את רמת הסיכון לשברים נוספים בעתיד. למרות זאת, רבות מהנשים הללו כלל אינן מטופלות: "קיים פער ניכר בטיפול באוסטאופורוזיס. רוב הנשים לא ינקטו טיפולים כלשהם נגד אוסטאופורוזיס, למרות היעילות הגבוהה שלהם. רבות מן האחרות, אשר כן מטופלות – מפסיקות את הטיפול כבר במהלך השנה הראשונה. כתוצאה מכך, שיעור השברים בירך גדל – דבר המתרחש  במקביל לירידה מהירה בצפיפות העצם", אומר קליפורד ג'.רוזן, מנהל המרכז למחקרים קליניים וטרנסלוציוניים והעומד בראש הוועדה שהתוותה את ההנחיות החדשות לטיפול באוסטאופורוזיס. "אנו מקווים שהמדריך החדש לא רק ישפר את בריאות המטופלים – אלא גם יספק להם ביטחון בכל הנוגע לטיפולים וליעילותם".

הנחיות מיוחדות בנוגע להערכת סיכונים מחודשת לשברים

הפרקטיקה הקלינית של החברה האנדוקרינית מגלה כי יתרונות הטיפול באוסטאופורוזיס עולים על הסיכונים. להלן ההנחיות אשר ניתנו בוועדה:

1. יש לבצע טיפול ראשוני עם ביספוספונטים במטרה להפחית את הסיכון לשבר.

2. נשים אשר טופלו באמצעות ביספוספונטים במשך תקופה של 3 עד 5 שנים: יש לבצע הערכת סיכון מחודשת לשברים. במידה ורמת הסיכון היא נמוכה עד בינונית – ניתן להפסיק את הטיפול באמצעות הביספוספונטים.

3. נשים הנמצאות בסיכון גבוה לשבר (כולל כאלו עם שברים מרובים) ועם BMD נמוך: מומלץ להמשיך בטיפול, לשקול טיפולים אנבוליים באמצעות (Abaloparatide או Teriparatide), ולערוך מעקב כל שנה עד 3 שנים.

4. הודגשה החשיבות של נטילת סידן ו-ויטמין D עבור נשים המטופלות נגד אוסטאופורוזיס באמצעות תזונה מתאימה או תוספי תזונה.

בהשוואה להנחיות ACPs 2017, פאנל החברה האנדוקרינית ממליץ לנשים עם אוסטאופורוזיס טיפול תרופתי של 5 שנים, יחד עם ניטור BMD באותה תקופה. כמו כן, הנחיות ACP לא כוללות המלצות בנוגע לשימוש ב-Abaloparatide, אשר אושר ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי בטרם פורסמו הנחיות אלו. עבור חולים שנפגעו קשות, החברה האנדוקרינית אינה ממליצה על שימוש ב-Teriparatide.

אז נכון, אין כל ספק שמסקנות הוועדה חשובות וכי מומלץ להיצמד אליהן עד כמה שניתן. בכל הנוגע לנטילת סידן באמצעות תוספי תזונה, דנסיטי הסידן האמורפי מהווה פריצת דרך רפואית לטיפול במחסור בסידן ואוסטאופורוזיס ונספג בגוף בממוצע פי 2 ויותר ביחס לקלציום קרבונט גבישי.

סבלת בעבר משברים? המלצות הוועדה האנדוקרינית

"ניהול פרמקולוגי של אוסטאופורוזיס בנשים לאחר גיל המעבר" הוא מסמך אשר הוצג לראשונה ב-25 במרץ, במסגרת מסיבת עיתונאים שהתקיימה בניו אורלינס ב-ENDO-2019. במסגרת הכנס הוצגו המלצות המדגישות את הצורך בטיפול אגרסיבי באנשים שחוו שבר או מספר שברים קודם לכן. במטרה לשפר את בריאות העצם, הומלץ להקפיד על אורח חיים בריא ומאוזן מבחינה תזונתית. במסגרת ההמלצות, ניתן דגש מיוחד גם על צריכת ויטמין D (מומלץ באופן כללי לנשים לאחר גיל המעבר – ולא רק לחולות אוסטאופורוזיס). הנחיות אלו עתידות לעודד את הרופאים להעלות את שיעורי הסקירה והטיפול
בחולים.

*תפקיד החברה האנדוקרינית:  האנדוקרינולוגים עומדים בבסיס פתרון הבעיות הבריאותיות הבוערות ביותר בימינו, החל מסוכרת והשמנת יתר ועד לעקרות, בריאות העצם וסרטן הקשור לבעיות הורמונליות. החברה מכינה תכניות הנחיה קלינית ומספקת המלצות מבוססות ראיות לאנדוקרינולוגים ולרופאים.

דילוג לתוכן