דלקת פרקים טיפול באמצעות מגוון דרכים

מאת ד"ר יגאל בלום, מדען ראשי באמורפיקל

דלקת פרקים (דלקת מפרקים) היא מצב בו יש נפיחות או רגישות באחד או יותר מהפרקים בגופנו. הסימפטומים העיקריים של דלקת פרקים הם כאבי פרקים ונוקשות הנוטים להחמיר עם הגיל. הסוגים השכיחים של דלקות פרקים הם דלקת פרקים ניוונית ודלקת פרקים שגרונית1.

דלקות פרקים מהווים גורם דומיננטי לנכות באוכלוסייה המבוגרת וממוצע משוקלל מעיד על כ-30% מהמבוגרים בגילאי 65 ומעלה סובלים מדלקות פרקים. מחלות הגורמות לדלקת פרקים יכולות להיות אוטואימוניות (בהן מערכת החיסון תוקפת את הגוף), זיהומיות, ומחלות על רקע שקיעת גבישים בפרקים – אותן ניתן למנוע. יש לציין כי ישנם מקרים גם בילדים ובתינוקות בני יומם 2.

מה התסמינים של דלקת פרקים?

כיצד ניתן לאבחן ולטפל בדלקת פרקים?

כיצד קלציום קרבונט אמורפי (ACC) מהווה טיפול טבעי בדלקת פרקים?

דלקת פרקים ניוונית – אוסטאוטוריטיס (Osteoarthritis)

דלקת פרקים ניוונית היא הנפוצה והאגרסיבית ביותר. מחלה זו פוגעת בכ-60% מהגברים ובכ-70% מהנשים מעל גיל 65. דלקת פרקים ניוונית קשורה ישירות לסחוס (רקמה קשה וחלקלקה הנמצאת בקצות העצמות במקום בו נוצר מפרק). תסמינים לדלקת פרקים ניוונית כוללים התקפים חוזרים של כאב, נוקשות, נפיחות וחוסר יציבות של המפרק. לעיתים הסובלים מדלקת זו מוגבלים בתנועתם. רוב הטיפולים לדלקת פרקים ניוונית מתמקדים בהקלה על הכאב, שמירה על רמת התפקוד הכללי והפחתת מגבלות התנועה1.

לקבלת ייעוץ מלאו את הפרטים:

  דלקת פרקים שגרונית (rheumatoid arthritis)

  דלקת פרקים שגרונית היא מחלה אוטואימיונית, בה מערכת החיסון תוקפת את רירית הפרקים (קרום קשוח הסוגר את כל חלקי המפרק). במצב זה, הרירית (קרום) הופכת  לדלקתית ונפוחה, ולכן דלקת זו עלולה להרוס את הסחוס והעצם בתוך המפרק1.

  דלקת פרקים שגרונית פוגעת בכ-1% מכלל האוכלוסייה ומופיעה לרוב בסביבות שנות הארבעים. דלקת פרקים שגרונית גבוהה בקרב נשים עד פי 3 מאשר בקרב גברים3.

  תסמיני המחלה הם כאב (הנוטה להופיע בעת מנוחה), חום מקומי, נפיחות ואודם. ללא טיפול בתהליך הדלקתי עלולים להתרחש שינויים בלתי-הפיכים בפרקים, עיוותים ומגבלות בטווח התנועה של הפרקים. ישנה חשיבות רבה לטיפול בשלבים המוקדמים של המחלה על-מנת למנוע נזק לפרקים או/ו פגיעה באיכות חיי החולה. חשוב לציין שתסמינים של המחלה יכולים גם להיות תגובות אוטואימיוניות הקודמות למחלות אוטואימיוניות אחרות כמו קרוהן וקוליטיס3.

  אבחון דלקת פרקים על-ידי איש מקצוע

  באבחון דלקת פרקים ניוונית הרופא יבדוק רוך, נפיחות, אדמומיות וגמישות במפרקים, וייתכן גם כי יידרשו צילומי רנטגן. בד"כ לא נדרשת בדיקת MRI כדי לאבחן דלקת פרקים ניוונית, אך בדיקה זו יכולה לסייע ולתת מידע נוסף4.

  בנוגע לדלקת פרקים שגרונית, אבחונה עלול להיות קשה לביצוע בשלבים הראשונים, כיוון שהסימנים והתסמינים המוקדמים מחקים את אלו של מחלות רבות אחרות. אין בדיקת דם אחת או ממצא גופני המאשר את האבחנה. במהלך הבדיקה הגופנית יבדוק הרופא האם קיימת נפיחות במפרקים, אדמומיות וחום. כמו כן, ייתכן כי ייבדקו גם הרפלקסים וחוזק השרירים5.

  חשיבות הדיוק באבחון דלקת פרקים

  למרות שדלקת פרקים ניוונית ודלקת פרקים שגרונית שונות, הן חולקות מספר מאפיינים דומים. חשוב לבצע אבחון מדויק כיוון שבכל הקשור לדלקת פרקים טיפול עשוי להיות שונה בין המקרים. ההבדל העיקרי בין השניים הוא הגורם שמאחורי תסמיני המפרק: דלקת מפרקים ניוונית נגרמת ע"י בלאי מכני במפרקים. דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה אוטואימונית בה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את מפרקי הגוף6.

  להלן טבלה השוואתית של שני סוגי דלקת המפרקים:

  ההבדלים בין דלקת פרקים ניוונית לדלקת פרקים שגרונית

  לקבלת ייעוץ מלאו את הפרטים:

   טיפול טבעי בדלקת פרקים עשוי להיות יעיל וזול

   בנוגע לשני הסוגים של דלקת פרקים, ממליצים הרופאים לעיתים קרובות רופאים ממליצים על גישות טבעיות ללא מרשם של תרופות. גישות אלו כוללות7:

   1. שמירה על משקל גוף תקין: כיוון שמשקל גבוה מפעיל לחץ רב על הפרקים, בייחוד על הברכיים, המותניים והרגליים.
   2. ביצוע פעילות גופנית: מסייעת בניהול משקל תקין, שמירה על גמישות הפרקים וחיזוק השרירים סביב הפרקים.
   פעילויות אלו יכולות להיות הליכה, רכיבה על אופניים ועוד.
   3. מקלחת חמה להקלה על נוקשות המפרקים

   טיפול בדלקת פרקים: מדוע תרופה לדלקת פרקים אינה מהווה פתרון לטווח הארוך?

   תרופה לדלקת פרקים אינה הפתרון האידיאלי ולעיתים מלווה בתופעות לוואי. לפיכך, בכל הקשור לדלקות פרקים טיפול עשוי להיות מאתגר במיוחד. כיום יש תרופות ביולוגיות לדלקת פרקים הניתנות בזריקה או בעירוי, והיא משמשת נוגדן הפועל נגד המרכיבים היוצרים את התהליך הדלקתי. יש לציין כי תרופות אלו זו מתאימות לדלקת פרקים שגרונית בלבד (ראומטידית) ולמחלות אוטואימיוניות אחרות.

   בדומה לתרופות אחרות, גם בתרופה לדלקת פרקים יכול להיות מיצוי של הטיפול התרופתי. במצב זה לרוב עוברים לשלב הבא, שהוא טיפול באמצעות הזרקת סטרואידים או חומרים אחרים המפיגים את המצב הדלקתי, לפחות זמנית.  במקרים שההקלה לא נמשכת זמן רב, נהוג לשקול ביצוע ניתוח להחלפת מפרק. בגלל תופעות לוואי של תרופות ועקב ההסברים שצוינו לעיל, מומלץ לשקול טיפול טבעי בדלקת פרקים.

   ACC (קלציום קרבונט אמורפי) והפוטנציאל שלו בטיפול דלקתי

   בשנים האחרונות חוקרת חברת אמורפיקל את השפעת ה-ACC בדיכוי וריפוי של דלקות, הכוללות גם טיפול בדלקת פרקים
   ובמחלות אוטואימיוניות. התכונות העיקריות של ה-ACC המבדילות בינו לבין קלציום קרבונט גבישי הן (מלבד תצורתם האמורפית):

   1. חלקיקים זעירים (ננומטריים): יחידת מדידה הקטנה פי אלף מיחידת המדידה של החלקיקים של החומר המקביל הגבישי (CCC).
   2. נפח: יחידת מדידה תלת-מימדית. קוטרו של ה-ACC קטן פי 100 עד 1000 מקוטר ה-CCC. לכן, בחלקיק אחד של החומר המקביל הגבישי נכנסים מעל מיליון חלקיקים של ACC.
   3. מסיסות הגבוהה פי 120-100 ביחס לחומר המקביל הגבישי גם כשהחומציות היא כמעט ניטרלית.
   4. מסיסות הACC מעלה מיידית את הבסיסיות של הסביבה כתוצאה מהפעילות הכימית החיובית של יוני הקרבונט.
   5. סיוע בהפחתת רמת החומציות ובהקלה על כאב.

   ניסויים פרה-קליניים מעידים על פעילויות אנטי-דלקתיות של ה-ACC. בניסויים אלו נמצא כי קלציום קרבונט אמורפי מסייע בהורדת פעילותם של אנזימים אשר רמה גבוהה שלהם מקושרת לדלקות כרוניות כדוגמת דלקת פרקים. ניסויים אחרים מעידים על פעילות אנטי דלקתית במודל של טרשת נפוצה.

   ההסבר המדעי מתקשר לחומציות מקומית המתפתחת באזור בו קיימת דלקת: תחום החומציות הרצוי במערכת הדם ונוזלי גוף אחרים (למעט מיצי הקיבה) הוא בין 7.35 לבין 7.45 בסקאלת ה-pH. כאשר רמת ה-pH יורדת מתחת ל 7.35, נמצא הדם או האיבר הנגוע  במצב בלתי-רצוי של "חמצת" ("Acidosis"). מצב זה מגביר את הפגיעה בגוף בליווי כאבים ובמקביל, יכולות הריפוי העצמי של הגוף יורדות. ה-ACC מסייע בנטרול החומציות הבלתי רצויה בדם או באיבר הנגוע ולכן שימוש בו מסייע בהקלה על כאבים ומהווה טיפול בדלקת פרקים.

   כיצד pHdirect יכול לסייע בטיפול בדלקת פרקים?

   תוסף סידן קרבונט אמורפי מסדרת pHdirect מווסת את רמות ה- pH בגוף, מקל בתסמיני דלקת מפרקים, דלקות בברכיים ומפחית כאב. במצב של דלקת פרקים רמת החומציות של התאים במפרק עולה. בפיתוח ישראלי פורץ דרך, הסידן הקרבונט האמורפי בעת ספיגתו, משחרר את הקרבונט ובסיוע של יוני מימן נוצרות מולקולות של בי קרבונט. בי קרבונט הוא מווסת החומציות הראשי של הגוף. מולקולות הבי קרבונט שנוצרו, סותרות את החומציות ומפחיתות את הדלקת. ברגע שחלה הפחתה של הדלקת תגיע גם הקלה בכאבים. על פי דיווחים של צרכנים שסבלו מדלקת פרקים כרוניים, pHdirect הוביל לירידה ברמת הכאבים, בהתאוששות מהירה וחזרה לשגרה.

   למידע נוסף ורכישת pH דיירקט הקלק/י
   דילוג לתוכן