הקונגרס הרפואי הבינלאומי מציג: מחקר קליני ב-ACC

את תוצאות המחקר הציגה ד"ר ילנה סיגל, רופאה בכירה במכון האנדוקריני בבית-החולים רמב"ם, אשר עמדה בראש המחקר 

בקונגרס העולמי בתחום האוסטיאופורוזיס, אוסטיאוארתריטיס ומחלות שריר-שלד, אשר התקיים במלגה, ספרד בין ה-14-17 באפריל, הוצג מחקר ישראלי על הסידן האמורפי. מדובר בכנס הגדול בתחום ובו צפויים להשתתף למעלה מ-3200 רופאים וחוקרים מרחבי העולם.

מתוצאות המחקר עולה כי מספיקה מחצית ממינון הסידן האמורפי – DENSITY, המיוצר בישראל על-ידי חברת אמורפיקל, לעומת תוספי הסידן הקלאסיים, על מנת לייצב את משק הסידן בחולים הסובלים מתת פעילות של יותרת התריס. מחקר זה מצטרף לממצאי מחקר קליני קודם, אשר נערך בראשות פרופ' נחום ויסמן בבית-החולים איכילוב, ואשר הוכיח כי הסידן האמורפי נספג בגוף פי 2 עד פי 4.6 יותר מסידן גבישי (הנמצא בתוספי הסידן המוכרים מהדור הקודם).

תת-פעילות של בלוטות יותרת התריס, המתרחשת לרוב בעקבות ניתוח להסרת יותרת התריס, גורמת לייצור מופחת של הורמון ה- PTH ולרמה נמוכה של סידן בדם. הסימפטום העיקרי של תת פעילות של בלוטת יותרת התריס הוא התכווצות, הנובעת מרמה נמוכה של סידן בדם, וגורמת להתכווצויות שרירים, בעיקר באזור הפנים והגפיים. במקרים חמורים ההתכווצות עלולה לגרום לדמם תת-עורי והפרעות בקצב הלב.  הטיפול המקובל הינו מתן תכשירי סידן במינונים גבוהים במיוחד ובשילוב ויטמין D.

תוצאות המחקר הוצגו ל-FDA,  וכעת החברה עמלה על ניסוי קליני רב-לאומי ורב-מרכזי על מנת לאשש את תוצאות המחקר הראשוני.

דילוג לתוכן