טיפול בקוליטיס

טיפול בקוליטיס כיבית והשגת הפוגה במחלה אפשריים במגוון דרכים. למרות היות מחלת הקוליטיס כיבית מחלה כרונית, ניתן למצוא תרופות וטיפולים שונים שמאפשרים לנהל חיים נורמטיביים לצד המחלה. במאמר הבא נסקור את דרכי הטיפול בקוליטיס.

מהי מחלת קוליטיס כיבית?

קוליטיס כיבית (Ulcerative Colitis) היא מחלת מעי דלקתית כרונית שפוגעת ברירית של המעי הגס. לעיתים נוטים אנשים להתבלבל עם מחלת קרוהן, אולם ההבדל הוא, שמחלת קרוהן יכולה להופיע גם בחלקים אחרים של המעי. במחלת קוליטיס כיבית, הפגיעה מתחילה תמיד באזור פי הטבעת, אך אורך הקטע המודלק משתנה מאדם לאדם. יש חולים שאצלם הקטע הפגוע הוא קצר מאוד, סנטימטרים ספורים בלבד, ויש חולים שהמחלה פוגעת במעי הגס שלהם לכל אורכו.
קוליטיס כיבית מופיעה באופן שווה אצל גברים ונשים ונפוצה בעיקר בקרב צעירים בשנות העשרה והעשרים לחייהם.

תסמינים לקוליטיס כיבית

התסמינים של קוליטיס הם לרוב:

1. דמם רקטלי (מפי הטבעת).
2. תחושת דחף לעשיית צרכים ויציאות רכות עד שלשולים.
3. חולשה (בעקבות דמם רב שגורם לאנמיה)
• התסמינים משתנים בהופעתם ובחומרתם מאדם לאדם, כאשר בהחמרה של הדלקת יתכנו גם חום, אנמיה קשה, כאבי בטן חזקים שיובילו לאשפוז ובצורך למעקב קפדני. בחלק מהמקרים המחלה יכולה לערב איברים מחוץ למערכת העיכול, ועלולה לגרום לפריחות עוריות, דלקות עיניים, כאבי מפרקים או היצרויות בדרכי המרה.

תסמינים למחלת הקוליטיס

מהם הגורמים לקוליטיס כיבית?

הסיבה להופעת דלקות מעי דלקתיות (IDB) אינה וודאית אך היום סבורים שקוליטיס כיבית הינה מחלה אוטואימונית. המחלה גורמת לתגובה לא תקינה של מערכת החיסון כנגד רירית המעי הגס. בנוסף, ההערכה היא שגורמים גנטיים קיימים אף הם, בעיקר בהקשר של נוכחות חיידקים הקיימים בקיבה ומעודדים תגובה חיסונית נגדם.
כמו כן קיים חשד שתזונה מערבית הכולל מזונות מתועשים ומעובדים, מעלה את הסיכוי לחלות במחלה.

לקבלת ייעוץ מלאו את הפרטים:

  אבחון קוליטיס כיבית

  לעיתים המחלה קשה לאבחנה חד משמעתית ובוצעו מספר בדיקות שיכולות לרמוז על קיומה.
  • בדיקות דם – בדיקת נוכחות זיהומים בדם, רמת דלקת בדם, היתכנות לדימום פנימי ובדיקת רמות של ויטמינים וחומרים נוספים כמו ברזל, חלבון, ומינרלים נוספים.
  • בדיקות דימות אנדוסקופיות – אלו בדיקות שבהן מוחדר צינור גמיש לחללי העיכול. בנוסף יכולות להתבצע גם בדיקות רנטגן, בדיקת CT, בדיקת MRE של הבטן, בדיקת וידאו קפסולה.
  • בדיקת קלפרוטקטין בצואה – זוהי בדיקת צואה פשוטה בה נבדקת רמת חדירת תאי דם לבנים לרירית המעי. עלייה ברמות הקלפרוטקטין קשורה לעלייה בדלקת במעי. עלייה ברמות הקלפרוטקטין יכולה להופיע במצבים רפואיים נוספים ולכן רמות גבוהות של חלבון זה, לא בהכרח יעידו על קוליטיס כיבית. יש לבצע את שלושת הבדיקות במקביל על מנת להגיע לאבחנה.

  הגדרת הדלקת בהתאם למיקומה במעי הגס

  דלקת במעי הגס לפי חלקים

  • פרוקטיטיס – דלקת כיבית ברקטום בלבד.
  • פרוקטוסיגמואידיטיס – דלקת כיבית הנמשכת מהרקטום ובחלק התחתון של המעי הגס הממוקם מעל הרקטום (החלק הסיגמואידי).
  • קוליטיס שמאלית – דלקת מתמשכת המתחילה ברקטום ומגיעה עד כפף הטחול.
  • פנקוליטיס – דלקת כיבית המערבת את כל המעי הגס. זהו המצב המסוכן ביותר המעלה את הסיכון לחלות בסרטן המעי.

  טיפול בקוליטיס כיבית

  קוליטיס כיבית הינה מחלה כרונית. אולם קיימות היום שיטות שונות לטיפול בקוליטיס היכולות להביא למצב של רמיסיה (הפוגה בדלקת) והן מאפשרות חיים נורמטיביים לצד המחלה.
  קיימות בשוק מספר תרופות לחולי קוליטיס ובדרך כלל הרופא יתאים את התרופה המתאימה לכל חולה, על פי מצבו ורמת הדלקת במעי. לעיתים השפעת התרופה תגיע לאחר שבועות וחודשים מרגע תחילת הטיפול.

  תרופות לטיפול בקרוהן ורוליטיס

  1. תרופות אנטי דלקתיות מסוג ASA-5 – תרופות ממשפחה זו יותאמו למי שסובל מדלקת במעי הגס ברמה קלה-בינונית.
  שמות נפוצים: רפאסאל, פנטסה, אסקול
  תופעות לוואי: לתרופות אלו תופעות לווי מועטות, אך למרבה הפרדוקס חלק מתופעות הלוואי הן שלשולים וכאבי בטן.

  2. אנטיביוטיקה – במקרים מסוימים נטילת אנטיביוטיקה תפחית את כמות החיידקים ואף תשנה את הרכב החיידקים במעי, ועשויה למנוע היווצרות של אבצסים קטנים וזיהומים בחלל הבטן.
  שמות נפוצים: מטרונידזול, ציפרופלוקסצין.
  תפועות לוואי: יופיעו לעיתים רחוקות: כאב ראש, בחילה, הקאה, שלשול, כאב בטן, פריחה.

  3. סטרואידים. השימוש בסטרואידים כולל תופעות לוואי רבות ולכן יש לשקול שימוש ארוך טווח כשמדובר בטיפול במחלות מעי דלקתיות.
  שמות נפוצים: פרדניזון, הידרוקורטיזון, מתילפרדניזולון, בודזונייד
  תופעות לוואי: עלייה במשקל, שינויים בעור, שיעור יתר, בריחת סידן (אוסטאופורוזיס), עלייה בערכי לחץ הדם והסוכר, שינויים בראייה.

  לקבלת ייעוץ מלאו את הפרטים:

   4. תרופות מדכאות מערכת החיסוןאימונומודולטורים. תרופות אלו מדכאות את מערכת החיסון ומשפיעות על תפקודה. השפעתן מורגשת כ-10-12 שבועות מתחילת הטיפול והן יעילות בשמירה על רגיעה ומפחיתות שימוש בסטרואידים.
   שמות נפוצים: 6-מרקפטופורין ואזאטיופרין (פורינטול ואימורן/אזופי), מתוטרקסאט, ציקלוספורין A , סאנדימיון, נאורל (וטקרולימוס) פרוגרף.
   תופעות לוואי: דלקת הלבלב, חום, פריחה, בחילה והרגשה כללית רעה, כאב מפרקים, הפרעה בתפקודי הכבד, שינויים בספירת הדם ועוד.

   5. תרופות ביולוגיות – בשנים האחרונות נוספו תרופות ביולוגיות לטיפול בקרוהן וקוליטיס והן ניתנות בזריקה לווריד או מתחת לעור. מדובר בתרופות מתקדמות מבחינה טכנולוגית הפועלות בצורה ממוקדת, אולם הן מחלישות את מערכת החיסון ועל כן על הנוטלים אותן יש להיזהר מלהידבק במחלות או זיהומים.
   שמות נפוצים: אינפליקסימאב (רמיקייד), אדלימומאב (יומירה), אנטיביו (ודוליזומב)
   תופעות לוואי: היחלשות של מערכת החיסון. יתכנו תגובות לעירוי לתרופות שניתנות בעירוי: כאבי ראש, חום, צמרמורת, פריחה תחושת לחץ בחזה ומחנק (בשימוש באינפליקימאב-רמיקייד). יתכנו תופעות מקומיות באזור ההזרקה (לגבי אדלימומאב-יומירה), תופעות לוואי אפשריות אחרות הן התפתחות מחלות עור, החמרת מחלת לב ובעיות נוירולוגיות.

   6. פתרונות ברפואה משלימה והתאמות תזונה – דיקור, רפלקסולוגיה, נטורופתיה.

   פריצת הדרך של הסידן קרבונט אמורפי

   כמוסות סידן קרבונט אמורפי שמיוצר ומיוצב ב- pH נייטרלי (7.4), עם ציפוי אנטרי המיועד לשחרור מושהה ואיטי במעיים. למוצר זה שלושה יתרונות משמעותיים:
   1. וויסות pH אנטי דלקתי – מחסור בביקרבונט מוביל לדלקת כרונית שמחריפה וגורמת לנזק במעי. ביקרבונט מווסת את האזור המודלק של המעי וזמינות המינרלים משלימה את החוסר.
   2. מבנה כמוסות סידן קרבונט אמורפי – כמוסה בשחרור מושהה מסיעה את החומר הפעיל ישירות למעי. ההגעה הישירה של החומרים הפעילים לאזור המודלק מווסתים חומציות.
   3. כאב כרוני – דלקת כרונית ב- IBD גורמת לכאב – ייצור מוגבר של ביקרבונט מווסת חומציות באזור הדלקתי ובכך גורם להפחתת כאב.

   אמורפיקל השלימה סדרה של ניסויים פרה-קליניים וקליניים אשר הוכיחו זמינות גבוהה, בטיחות ויעילות של הסידן קרבונט האמורפי בהקשר של מחלות דלקתיות. ניתן לקרוא על-כך בהרחבה באתר החברה.
   לחברה 125 פטנטים, מתוכם 67 אושרו והיתר בתהליך.

   שיחרור מושה במעי של סידן קרבונט אמורפי

    

   למידע נוסף ורכישת pH גסטרילקס הקלק/י

    

   מקורות
   1. Krawczyk, C.M.; Holowka, T.; Sun, J.; Blagih, J.; Amiel, E.; DeBerardinis, R.J.; Cross, J.R.; Jung, E.; Thompson, C.B.; Jones, R.G.; et al. Toll-like receptor-induced changes in glycolytic metabolism regulate dendritic cell activation. Blood 2010, 115, 4742–4749. [CrossRef] [PubMed] 2. Lardner, A. The effects of extracellular pH on immune function. J. Leukoc. Biol. 2001, 69, 522–530. Int. J. Mol. Sci. 2022, 23, 1419
   3. Roiniotis, J.; Dinh, H.; Masendycz, P.; Turner, A.; Elsegood, C.L.; Scholz, G.M.; Hamilton, J.A. Hypoxia prolongs monocyte/macrophage survival and enhanced glycolysis is associated with their maturation under aerobic conditions.J. Immunol. 2009, 182, 7974–7981. [CrossRef] 4. Tannahill, G.M.; O’Neill, L.A. The emerging role of metabolic regulation in the functioning of Toll-like receptors and the NOD-like receptor Nlrp3. FEBS Lett. 2011, 585, 1568–1572. [CrossRef] [PubMed] 5. Gunnerson KJ, Saul M, Kellum JA: Lactic versus nonlactic metabolic acidosis: outcomes in critically ill patients [abstract]. Crit Care 2003, Suppl 2:17.

   דילוג לתוכן